مقالات هاست و دامنه

سرور فیزیکی و مجازی

در این مقاله قصد داریم تعاریف کلیدی سرور فیزیکی و مجازی بیان کنیم. در این مسیر سعی می کنیم برخی از تصوراتی که در مورد سرورها وجود دارد را هم  مرور نماییم. امیدواریم این آموزش بتواند به شرکت ها و افراد کمک کند در خرید سرور، بهترین تصمیم را اتخاذ کنند.

سرور فیزیکی:
سرور فیزیکی  همانطور که از نامش پیداست، یک رایانه فیزیکی است که بر روی آن سیستم عاملی همچون ویندوز یا لینوکس نصب می شود.  این سرور فیزیکی تقریبا  در بیشتر جوانب شبیه رایانه های دسکتاپی است و در عین حال  بیشترِ بهبودهایی که سیستم های دسکتاپی ندارند را در خود دارد. سرورهای فیزیکی  اندازه بزرگ تری دارند و اجزای به کار رفته در آن ها بسیار قدرتمند است. همه آن ها نیازمند فضای جداگانه ای در رک سرور هستند. بیشتر سرورها همچنین دو یا چند پردازنده فیزیکی با هسته های متعدد دارند.

 سرور مجازی( VPS یا  ماشین مجازی):
برای اینکه همه افراد با هر دانشی بتوانند مفهوم سرور مجازی را درک کنند باید در مورد  نحوه کار مجازی سازی کمی صحبت کنیم.

هایپروایزر(Hypervisor):
یک سیستم عامل یا نرم افزاری در داخل سیستم عامل است که محیط رایانه ای را شبیه سازی می کند که در آن ماشین مجازی ایجاد شده و سپس اجرا می گردد. این موضوع بدین معنی است که هایپروایزر می تواند یک نرم افزار جداگانه( هایپروایزر نوع ۲)  یا یک سیستم عامل کامل باشد که می تواند به عنوان هایپروایزر عمل کند( هایپروایزر نوع ۱). نمونه های هایپروایزر ۲ در برگیرنده ویرچوال باکس اوراکل، VMware Workstation و Microsoft VirtualPC است. نمونه های هایپروایزر نوع ۱ نیز شامل VMware ESXi، مایکروسافت هایپر وی، KVM، XEN و سایر موارد است.  هایپروایزر نوع ۱  را می توان همانند یک سیستم عامل بر روی سرور نصب کرد. زمانی که هایپروایزر بر روی سرور نصب می شود، منابع آن به طور مساوی  در میان ماشین های مجازی تقسیم می شود و یک سرور می تواند میزبان ماشین های مجازی متعددی باشد.  زمانی که ماشین مجازی ایجاد شد همانند سایر رایانه ها عمل می کند و شما می توانید آن را روشن کنید و سیستم عاملش را همانند هر رایانه دیگری بارگذاری نمایید.  در این شرایط سیستم عامل فکر می کند که بر روی رایانه فیزیکی در حال اجراست. هر ماشین مجازی سخت افزار مجازی خود را خواهد داشت.  این ماشین مجازی پردازنده ها، هارد دیسک ها و رابط های شبکه خودش را دارد. این موضوع بدین معنی است که ماشین مجازی به طور پیش فرض نمی داند که ماشین مجازی است مگر اینکه نرم افزاری وجود داشته باشد که این موضوع را شناسایی نماید.


 

این مطلب در تاریخ چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .