مقالات هاست و دامنه

تفاوت هاست ایران و خارج

منظور از هاست ایران این می باشد که سرور آن در دیتاسنتر های داخل کشور میزبانی شود. در چند سال اخیر با توجه به افزایش تقاضا و مزایای میزبانی ایران، شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ برای افزایش کیفیت و سرعت بالاتر به فکر استفاده از سرور های داخلی افتادند. یکی از مسائلی که کاربران هنگام راه اندازی یک وب سایت و تهیه میزبانی مورد نیازشان با آن روبرو هستند، انتخاب هاست ایران و یا خارج از کشور است. به طور کل خدمات میزباتی وب (هاستینگ) هم به صورت میزبانی های اشتراکی ویندوز و لینوکس و هم سرورهای اختصاصی و غیره ارائه می گردد که مساله بسیار مهمی که کاربران حتما در زمان تهیه هاست با آن روبرو خواهند شد، داخل و یا خارج از ایران بودن هاستینگ می باشد که در این مقاله سعی شده تفاوت های میان سرورهای داخل و خارج بیان گردد.

تفاوت هاست ایران و خارج

سرعت دسترسی:
یکی از موارد مهم و در واقع مهمترین عامل برای کاربران ، سرعت دسترسی به سایت است. مطمئنا زمانیکه یک کاربر داخل ایران وبسایت شما بازدید میکند در صورتیکه سرور ارائه دهنده هاستینگ شما داخل ایران باشد سرعت دسترسی به اطلاعات شما نسبت به حالتی که سرور میزبان شما در یک کشور اروپایی و یا آمریکایی باشد، بیشتر خواهد بود. مسلما مسافت کمتر باعث کاهش پینگ است و سرعت بارگذاری بهتر است. سرعت بارگذاری به معنای سرعت اینترنت بالاتر نیست، بلکه منظور زمان رد و بدل شدن اطلاعات میباشد. به دلیل وجود مسافت کمتر بین سرورهای داخل و کاربرانی که از داخل ایران سایتها را مرور می کنند سرعت نمایش سایتها برای این دسته کاربران به مراتب بالاتر است. روشن است که کاربران اینترنت ملی، به سایت ها و اطلاعاتی دسترسی دارند که در اینترنت ملی داخل کشور ایران و دیتاسنتر های ملی میزبانی می شوند، در نتیجه در اینگونه شرایط واضح است که انتخاب سرور و هاست خارج کشور، موجب عدم دسترسی کاربران اینترنت ملی به اطلاعات شما و در نتیجه از دست دادن اینگونه مخاطبین خواهد شد.

قیمت:
یکی از مشکلاتی که اغلب دارندگان سایت با آن مواجه هستند قیمت بسیار بالای خدمات میزبانی وب یا همان هاستینگ در ایران است که این اختلاف قیمت را به اختصار بررسی میکنیم. یکی از دلایل گران بودن هاست داخل، پهنای باند است. به دلیل اینکه هزینه پهنای باند در ایران بالاست شرکت های معتبر دارای دیتاسنتر در ایران روی پلن های میزبانی خود دیتا ترانسفر مشخصی ارائه می کنند و در واقع امکان ارائه دیتا ترانسفر نامحدود بر روی سرویس های داخلی به دلیل هزینه های گزاف ندارند. البته این نامحدود بودن نیز مسلما شرایط خاصی خواهد داشت و بدان معنی نیست که شما با خرید یک هاست ساده بتوانید یک مرکز دانلود راه اندازی کنید. در کل این نامحدود بودن تا حدی است که برای سایر سایت های موجود روی سرور مشکلی ایجاد نکند که مسلما در صورت ایجاد چنین مشکلی معلق خواهید شد. اما یکی از عوامل مهم که تعیین کننده قیمت هاست خارجی می باشد نرخ ارز است و در صورت نوسان نرخ ارز شما با تغییرات برای پرداختی های آینده مواجه خواهید شد.

امنیت و دسترسی به سرور :
از آنجائیکه سایت های دولتی و همچنین شرکتها حاوی اطلاعات بسیار مهم و در بعضی موارد مرتبط با منافع ملی هستند، توصیه جدی به این کاربران استفاده از سرویس های میزبانی داخلی است. استفاده از هاستینگ ایران ریسک هایی مانند تحریم را از بین می برد. همچنین شرکت های هاستینگ به سرور های خود در ایران دسترسی فیزیکی کامل دارند. در صورتیکه سرور شما خارج از کشور باشد این کشورها میتوانند به راحتی دسترسی شما را به دلیل تحریم قطع کنند اما در صورت استفاده از سرورهای داخلی امکان قطع دسترسی توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات خارجی میسر نیست. البته نرم افزار ها و سیستم عامل ها یا کنترل پنل ها ... شامل این موارد نمی باشد، مگر اینکه تولید داخل کشور باشد. با این حال وجود سرور اختصاصی در ایران به دلیل دسترسی دائمی به اطلاعات و بکاپ یک حُسن بزرگ محسوب می شود.

 

این مطلب در تاریخ جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .