مقالات هاست و دامنه

انواع دامنه بر حسب پسوندهای انتخابی

پسوندها دارای انواع مختلفی می باشند که هر یک برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که رایج ترین آنها عبارتند از: com ، net ، org ، ir ،biz ، info.
بررسی کاربرد دامنه های مهم و رایج
com.
این پسوند مخفف کلمه Commercial به معنای تجاری است که اکثرا جهت استفاده برای سایت هایی که به اموری مانند خرید و فروش، معرفی محصولات، خدمات و مانند آن مربوط می شوند، مناسب می باشد. اگرچه امروزه بسیاری از سایت های چند منظوره، نیز از پسوند com استفاده می کنند.
net.
این پسوند مخفف Network به معنای شبکه است. این نوع پسوند، معمولا توسط سایت هایی مانند شبکه های اطلاع رسانی، شرکت های اینترنتی و سایر موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.
org.
این پسوند مخفف واژه Organization به معنی سازمان و تشکیلات‌ می باشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالبا فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.
ir.
پسوندهایی همچون ir نمایانگر دامین های کشوری و ملی است: مانند ir (ایران)، jp (ژاپن)، de (آلمان), uk (انگلیس ) و …. که در انتهای نام Domain ها قرار می گیرند.
biz.
مخفف Business به معنی تجارت می ‌باشد که مخصوص سایت های تجاری به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیک، ایجاد گشته است.
info.
این پسوند مخفف واژه Information به معنی اطلاعات می‌باشد که در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که به نحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند.
gov.
مخفف واژه Government به معنی دولت می باشد و این پسوند مربوط به وب سایت نهادهای دولتی است.
edu.
مخفف واژه Education به معنی آموزش می باشد و برای مقاصد آموزشی مانند پایگاه های علمی و آموزشی به کار می رود.
web.
این نوع پسوند مناسب وب سایت هایی می باشد که به مباحث مربوط به web می پردازند.
name.
این نوع پسوند خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که با هر دلیل شخصی می خواهند برای خود وب سایت ایجاد کنند می توانند از این پسوند استفاده نمایند.
انواع دامنه های ir
ir.
پسوند دامین های ایرانی می باشد و ثبت آن توسط افرادی که به طور قانونی مقیم ایران هستند امکان پذیر است.
co.ir
این پسوند مخصوص سازمان ها و شرکت های غیر دولتی می باشد. شرکت های متقاضی این پسوند باید دارای شرکت ثبت شده باشند.
ac.ir
این پسوند مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.
sch.ir
این پسوند مخصوص مدارس، موسسات آموزشی و سایر سازمان های آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه، الزامی می باشد.
net.ir
این پسوند مخصوص شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.
gov.ir
این پسوند برای بخش های اجرایی موسسات، وزارتخانه ها و سازمان های زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
org.ir
این پسوند مخصوص انجمن های علمی، سازمان های غیر انتفاعی رسمی و موسسات بین المللی ثبت شده است که دولت ایران یا یکی از موسسات آن، عضو آن هاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.
id.ir
این پسوند برای اشخاص حقیقی تابع کشور ایران قابل استفاده است و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می باشد.

 

این مطلب در تاریخ جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .